E lektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) her yıl geleneksel olarak düzenlediği balo, bu yıl 1 Mart 2014 Cuma, Vuni Palace Hotel’de gerçekleşti.
Aynı zamanda oda üyeleri olan 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu EMO Geleneksel Balosu’nun konukları oldular. Konuklar arasında Türkiye EMO Başkanı Cengiz Göltaş, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Zihni Turkan ve birçok oda başkanı da gecenin konukları arasında yer aldılar.
Farklı Süreç
Meslek sorunlarına odanın genel kurulunda değineceğini belirten 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Kıbrıs sorununda yeni ve farklı bir süreç başladı. Bugünkü süreç toplumlar düzeyindedir. Kıbrıs Rum halkı çözüme ihtiyaç olduğunu seslendirmektedir. Ben bundan büyük bir cesaret duyuyorum. Müzakereleri cesaretlendirecek olan halkların durumudur” dedi ve Kıbrıs sorununun çözümüne büyük önem veren EMO ve KTMMOB’nin bu hedeflerine ulaşması gerektiğini vurguladı.
Yarım Asırlık Sorun
Türkiye EMO Başkanı Cengiz Göltaş yaptığı konuşmada Türkiye’de zor günler yaşandığına dikkat çekti. Dayanışma duygularının pekiştiği bir dönemden geçildiğine işaret eden Göltaş, “Ortak aklı, dayanışma duygusu geliştirdik, mutluyuz” dedi ve Kıbrıslı meslektaşlarıyla barış ve dayanışma içerisinde birlikte mücadele etmekten dolayı mutluluğunu ifade etti.
KTMMOB Başkanı Zihni Turkan ise, EMO’nun gerek kendi, gerekse KTMMOB’nin çalışmalarına sağladığı katkılar nedeniyle teşekkür etti.
Gecenin açılış konuşmasını yapan EMO Başkanı Osman Eminel, yorucu geçen iki yıllık sürenin sonuna gelindiğini belirtti ve bu dönem içerisinde yönetimine destek olup, yardımcı olanlara teşekkür etti.
Yarım asırlık yaşı ile en eski sorunlar arasına adını yazdıran Kıbrıs sorununun yeni bir sürece girdiğine işaret eden Eminel, “Temennin odur ki, bu sefer bir çözüme ulaşılsın. Çünkü her geçen gün eriyor ve küçülüyoruz” dedi.
“Bu süreci yaşarken, ülke ve toplum değerlerimiz olan kurumları korumayı da başarmalıyız” diyen EMO Başkanı, “Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi gibi kurumlar toplumun malıdır. Bu kurumlar birilerine söz verilemez. Bu kurumları korumada en büyük görev çalışan emekçilerimize düşmektedir. Maalesef ülkemizde kazanılan haklar birçok yerde, ekonomik gerçeklere uymamakta ve kurumlarının batması pahasına savunulmaktadır” dedi ve benzeri durumların belediyelerde yaşandığını söyledi.
25’inci Yıl
25 yıl önce elektrik mühendisi olan EMO üyeleri Ümit Manavoğlu ve Eralp Cürcioğlu’na “Meslekte 25’inci Yıl” plaketlerini 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat; Odaya yeni üye olan Sefer Can Kılıç’a katılım belgesi ve EMO Rozetini ise, EMO Başkanı Osman Eminel verdi.
Piyango Çekilişi
Zengin piyango çekilişinin de yapıldığı EMO Geleneksel Balosu’nda konukların birçoğu, geceyi hediyelerle geride bıraktılar.
EMO Geleneksel Balosu, Grup Enter’in müziği, ses sanatçısı Elvan’ın şarkıları eşliğinde dans ve oyunlarla gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

© Copyright 2018 Elektrik Mühendisleri Odası.