O damızın 43’üncü Olağan Genel Kurulu 29 Mart 2014, Cumartesi düzenlendi.
Başkanlığını Ayşe Tokel’in üstlendiği Divan Kurulu’nun sekreterliklerini Doğan Arşehit ve Mehmet Şenol’un yaptılar. Sanayi Odası’nda, yoğun bir katılımla gerçekleşen Odamız 43’üncü Olağan Genel Kurulu’na tek aday olarak giren Mert Girgen, yeni Başkan oldu.
Divan Kurulu’nun oluşturulması sonrasında sırasıyla EMO eski Başkanı Osman Eminel, Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği Başkanı Aziz Limasollu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu, Maliye eski Bakanı ve UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ve 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat birer konuşma yaptılar.
Konuşmalar sonrasında EMO Faaliyet Raporunu EMO eski Yazmanı Mert Girgen; EMO Mali Raporu EMO eski Saymanı Merin Elgin okudu ve her iki rapor da Genel Kurul tarafından onaylandı.
- Ayni zamanda EMO Üyesi olan 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, daha çok mesleki konulara değindiği konuşmasında devletin enerji politikası, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve elektrikli cihazlardaki standartlara değindi.
EMO’nun eskiden olduğu gibi görevi devreden Osman Eminel ve arkadaşları döneminde de faal bir oda olduğuna işaret eden Talat, “KIB-TEK’in özelleştirilmesinin mümkün değildir. Ancak Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesini de tamamen destekliyorum. Düşünün temiz bir elektrik gelecek ve bizim için çevre kirliliği de olmayacak. Bence kablo ile elektrik gelmesiyle birlikte KIB-TEK sanıldığının aksine çok aha güçlü olacak. Sendikanın elektrik kesme gibi bir görevi yoktur. Devlet elektrik enerjisi borçlarının ödenmesi konusunda ciddi bir planlama yapmalı ve bunu uygulamalıdır. Aksi takdirde Kıbrıs sorununda bir çözüm olduğu zaman komik duruma düşeriz” şeklinde konuştu.
Geçmiş genel kurullarda olduğu gibi elektrikli cihazlardaki standartlara da değinen Talat, “Standart konusunda başarılı olamadık. Hala piyasada standart dışı elektrikli cihaz satılmaktadır. Bu yasa dışı bir uygulamadır ve bunu denetlemek, izni veren birim olarak EMO’ya düşmektedir. Lütfen EMO bir şikayet hattı oluştursun” dedi.
- Yine aynı zamanda EMO üyesi ve eski başkanı olan LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu da yaptığı konuşmada, EMO’nun yeni bir yönetim ile yeni bir çalışma içerisine gireceğine olan inancını vurguladı. Ancak KIB-TEK’in henüz arzu edilen sisteme oturtulamadığını belirten Fellahoğlu, “KIB-TEK sıkıntı ve borç içerisindedir. KIB-TEK’in daha iyi bir duruma gelebilmesi için EMO çalışma yapmalı, düşünce üretmelidir” dedi ve EMO yeni Başkan ve Yönetim Kurulu’nun geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs sorununun çözümünü destekleyen yönde çalışmasını istedi.
- EMO’nun genç ve dinamik üyelerden oluştuğuna dikkat çeken UBP Lefkoşa Milletvekili ve Maliye eski Bakanı Ersin Tatar, “Ülkemizdeki elektrik maliyetleri gerçekten çok yüksek. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz? Bu sorunun cevabını siz EMO üyeleri bulmalısınız. Devletin elektrik politikasını oluşturulmasında sizlerin fikirleri dikkate alınmalıdır” dedi ve EMO’nun çalışmalarını destekleyeceğinin sözünü verdi.
- Göreve geldiği ilk günden beri EMO ile iyi ilişkiler içerisinde olacağını söylediğini hatırlatan Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği Başkanı Aziz Limasollu, “EMO yönetimi bizi her yere taşıdı. Önümüzde Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi, Kıbrıs’ın güneyi ile entegrasyona gidilmesi ve KIB-Tek gibi konular var. Bu konularda EMO yeni Yönetim Kurulu ile birlikte çalışacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
- Görev yaptığı iki yıl boyunca değişik hükümet ve bakanlar ile çalıştığını belirten EMO eski Başkanı Osman Eminel, “Bu süre içerisinde devletimizin elektrik politikası olmadığını gördük” dedi. Eminel, çalışmaları sonucunda EMO’nun ilgili komitelerde temsil edildiğine de dikkat çekti ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.
- 167 üyenin katıldığı ve yedi kişinin aday olduğu EMO Yönetim Kurulu üyeliğinde seçime gidildi. Yapılan oylama sonucunda Ali Murat Cellatoğlu, Görkem Çelik, Ümit Demirci ve Gürşat Yağcıoğlu, EMO Yönetim Kurulu’nda görev aldılar.


© Copyright 2018 Elektrik Mühendisleri Odası.