Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Elektrik Mühendisleri Odası İş Birliği Protokolü imzaladı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Elektrik Mühendisleri Odası İş Birliği Protokolü imzaladı.
  • Güncelleme Tarihi: 31 December 2019

Uygulama 1 Mayıs’tan itibaren yürürlükte

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrikli taşınabilir ev ve el aletlerinin ithalatı ve satışına ilişkin Kıbrıs Türk Ticaret Odası Mustafa Çağatay Konferans Salonu’nda iş birliği protokolü imzaladı. Protokole KTTO Başkanı Turgay Deniz ve EMO Başkanı Görkem Çelik imza attı.

Söz konusu iş birliği protokolü ile elektrikli taşınabilir ev ve el aletlerinin kullanım aşamasında güvenilirliğinin artırılması için ülke standartlarına uygun fiş ile ithalatının gerçekleşmesi ve satışının denetlenmesi amaçlanmıştır. Protokolde ön görülen yeni düzenleme 1 Mayıs 2020’den itibaren yürürlüğe girecek.

Deniz: Uygulamanın hedefi tüketicinin güvenli bir şekilde ürünü kullanmasıdır

Mevcut düzenlemenin daha uygulanabilir ve daha izlenebilir hale getirilmesi için bu protokolün imzalandığını belirten KTTO Başkanı Deniz, protokolün en güzel yanının iki Odanın iş birliği sağlayarak hareket etmesi olduğuna işaret etti.

Deniz, “Elektrikli malzeme ithal eden iş insanlarının işlerinde herhangi bir haksız rekabete uğramadan yürütebilecekleri uzlaşı zemininde bir formül bulduk. Bu uygulamanın hedefi tüketicinin güvenli bir şekilde ürünü kullanmasıdır” dedi.

Çelik: Denetimler Ticaret Dairesi aracılığıyla yapılacak

EMO Başkanı Çelik, ithal edilen ürünlerin ülke standartlarına uygun olmasının ve tüketicilerin güvenli ürün tüketmesinin önemine değinerek bu konudaki iş birliği hakkında memnuniyetini belirtti.

Çelik, “Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile sağladığımız bu uzlaşı sonucu denetimleri Ticaret Dairesi aracılığıyla yapacağız. Bu nedenle denetimlerin tam anlamıyla başlaması için 1 Mayıs 2020 tarihini belirledik” ifadelerini kullandı.

Oda başkanları protokolün hayırlı olmasını diledi.

Bu konuda daha fazla bilgi talep edilmesi durumunda Kıbrıs Türk Ticaret Odası’na veya KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’na başvuruda bulunulabilir.

Portokole aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

LINK: https://www.ktemo.org/Sayfalar?LINK=Kibris_Turk_Ticaret_Odasi_ile_yapilan_Is_Birligi_Protokolu


Üst Taraf