“Elektrikli cihaz satın alırken sisteme uygun fiş talep edin”

Elektrik sistemindeki topraklamanın en temel güvenlik sistemi olduğunu vurgulayan Elektrik Mühendisleri Odası Müdürü Mustafa Özmert, standart dışı elektrik fişlerinin can ve mal kaybına neden olabileceğine vurgu yaparak tüketicileri uyardı.

“Elektrikli cihaz satın alırken sisteme uygun fiş talep edin”
  • Güncelleme Tarihi: 05 February 2019

Ülkemize ithal edilen elektrikli cihazların fişlerinin, ülkenin elektrik sistemine uygun olmaması nedeniyle vatandaşlar çeşitli sorunlarla karşılaşıyor.
   Dış Ticaret Yasası kapsamında yürürlükte bulunan Ön İzin Tüzüğü uyarınca; ülkeye ithal edilen tüm elektrikli cihazlar için Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Uygunluk Raporu alma zorunluluğu bulunmasına rağmen, bu yasa sistemin son bağlantı noktası olan fiş bölümünü kapsamıyor.
   Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Müdürü Mustafa Özmert, tüketicilere bu konuda büyük görev düştüğünü vurguladı.
   Özmert, tüketicilerin, ithalatçı yahut satıcı firmalardan elektrikli ürün satın alırken, aldıkları ürünün fişinin üçlü olarak değiştirilmiş olmasını ya da adaptör verilmesini talep etmeleri gerektiğini ifade etti.

“Adaptör kullanmakta yeterli değil”

   Elektrikle çalışan tüm cihazların ülkeye ithal edilebilmesi için Elektrik Mühendisleri Odası’ndan alınacak Uygunluk Raporu’na ihtiyaç olduğunu belirten Elektrik Mühendisleri Odası Müdürü Mustafa Özmert, uluslar arası standartların cihazın son bağlantı noktası olan fiş bölümünü kapsamadığını belirterek, bunun çözümünün de ulusal standartları belirlemekten geçtiğini dile getirdi.
   Can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla, özellikle aşırı güç tüketen cihazlarda adaptör kullanımının da yetersiz kaldığına vurgu yapan Mustafa Özmert, elektrikli soba, ütü, su ısıtıcısı, tost makinesi gibi cihazların fişlerinin ülkemizde geçerli sistem olan İngiltere Standart’ına uygun fişlerle değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
   Elektrik Mühendisleri Odası Laboratuarı’nın uluslararası tanınırlılığı olan Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite olduğunu belirten Mustafa Özmert, EMO Laboratuarı tarafından verilen test raporlarının uluslararası geçerliliği olduğunu açıkladı.
   Ülkemize ithal edilecek olan tüm elektrikli cihazların, Dış Ticaret Yasası Ön İzin Tüzüğü uyarınca, EMO tarafından verilecek Uygunluk Raporu doğrultusunda ülkeye ithal edilebildiğine vurgu yapan Özmert, ithal edilecek ürünün tüm belgelerinin ve test raporlarının mevcut olması halinde evrak üzerinden izinlerinin verildiğini, ancak belgelerin yeterli görülmemesi halindeyse ürünlerin EMO Laboratuarı’nda teste tabi tutulduğunu belirtti.

“En önemli denetim mekanizması tüketici”

   Ülkemizde ithalat hacminin büyük bir bölümünü Türkiye’den yapılan ithalatın oluşturduğunu kaydeden Özmert, ülkemize yapılan ithalatın boyutunun ise, ülkemize özel üretim yaptırabilecek kapasitede olmadığına değindi.
   “Bir yandan tüketicilerin güvenliği ön planda olmasına rağmen ithalatçıyı da korumak zorunda olduğumuz için, ithalatçılara zorunluluk getiremiyoruz. Biz ithalat izni için Uygunluk Raporu verirken, ülkeye ithal edilecek ürünün fişinin ülkemiz şartlarına uygun fişlerle değiştirilmesi ya da eğer müsaitse adaptörle tüketiciye ulaştırılmasının sağlanmasını talep ediyoruz” diyen Mustafa Özmert, bu talebin yerine getirilip getirilmediğini denetleme konusunda en önemli görevin tüketiciye düştüğünü ifade etti.
   Bir elektrikli ürünün ülkemiz şartlarına uygun olmayan bir fişle yahut adaptörsüz olarak kullanmanın güvenlik sorunu yarattığını vurgulayan Mustafa Özmert, “Avrupa’da elektrikli cihazlarla ilgili olarak özellikle fiş konusunda bir zorunluluk ya da yasaklama getirmek yerine insanları bilinçlendirme yolunu seçerek, doğru fiş kullanımının kendi can ve mal güvenlikleri için olduğu gerçeği insanlara öğretiliyor” şeklinde konuştu.

“Doğru çalışmayan bir topraklama tesisatı hayati risk taşır”

   Elektrik sistemindeki topraklamanın en temel güvenlik sistemi olduğunu vurgulayan Mustafa Özmert, doğru tasarlanmış bir topraklama tesisatının sistemin güvenli çalışabilmesi için şart olduğunun altını çizdi.
   Doğru çalışmayan bir topraklama tesisatının insanlar için hayati risk arz ettiğine değinen Özmert, halk arasında ikili fiş olarak bilinen Türkiye’de kullanılan elektrik fişlerinin üzerindeki topraklama terminallerinin ülkemizin elektrik sistemine ait prizlerin üzerindeki topraklama terminalleriyle aynı noktada olmadığını belirtti.
   Herhangi bir arıza ya da kaçak durumunda, doğru çalışmayan bir sistemin hem can hem de mal kaybına sebep olabileceğini kaydeden Mustafa Özmert, en doğru ve güvenilir adımın fişlerin değiştirilmesi olduğunu da sözlerine ekledi.

“En doğru adım toplumu bilinçlendirmektir”

   EMO Laboratuarında yapılan denetimlerin tümünde uluslar arası standartların göz önünde bulundurulduğunu ve ürünlerin bu standartlara göre incelendiğini ifade eden Mustafa Özmert, elektrikli cihazların fişleri konusundaysa her ülkenin kendine ait bir standardı bulunduğunu dile getirdi.
   “Bizim bu aşamada yapabileceğimiz tek şey ithalatçıyı, satıcıyı ve tüketiciyi bilinçlendirmektir” diyen Özmert, “Tüketicilerin yapması gereken, elektrikli ürünü satın alırken, eğer ürün topraklama hattı taşıyan bir ürünse, ürünün fişinin ülkemiz standartlarına göre değiştirilmesini talep etmeleri gerekiyor. Bu yasal haklarıdır ve satıcı bunu yapmak zorundadır” dedi.
   Ülkemizde kullanılan elektrik tesisat sisteminin uluslar arası boyuttaki en güvenilir sistem olduğunun da altını çizen Mustafa Özmert, “Bu kadar güvenlikli bir sisteme sahipken ısrarla bunu bozmaya çalışmamızın bir anlamı yoktur” şeklinde konuştu.


Üst Taraf